• 0272 215 88 50

Tartar Temizliği


Ağız ve diş sağlığı bakımlarının başında şüphesiz ki dişleri fırçalamak en önemli kuraldır. Uzun yıllar dişlerini fırçalamayan, yada düzenli olarak fırçalamayan kişilerde bazı sorunlar meydana gelir. Bunlardan bir tanesi de Diş Taşı, yani tartardır.

Diş eti hastalıklarının en önemli sebeplerinden birisi dişte oluşan tartarlardır. Diş tartarının oluşma sebebi ise bakterilerin dişlere yapışıp yuva yapması ve tabaka oluşturması ile oluşur. Diş taşları zamanla tükürüğünde etkisiyle sert, pürüzlü ve diş yüzeyine yapışan bir maddeye dönüşerek kendini belli eder.

Diş etleri üzerinde veya diş aralarında yer eden tartarlar mutlaka temizlenmelidir. İçinde mikrop barındıran diş taşları diş kaybına kadar uzayan problemlere yol açabilir. Bu biriken mikroplara ise mikrobiyal dental plak adı verilmektedir.

Tartar Temizliğinin Önemi

Kireçlenmesinin ardından diş taşına dönüşen bu mikroplar diş hekimleri tarafından sıklıkla temizlenmelidir. Temizlenmediğin de ise diş etine zarar verir, şeklini değiştirir ve diş eti kanamalarına neden olur.

Doğru beslenme ile diş taşı oluşumunu engelleyebilirsiniz. Tartar oluşumuna sebep olan birçok gıda vardır. Bunlar karbonhidrat, nişasta, şeker, yapışkan gıdalar ve asitli gıdalar tartar oluşumuna neden olur.

Diş taşı oluştuktan sonra dişleri fırçalayarak tartarı temizlemek mümkün değildir. Ancak dişleri fırçalamak en azından diş eti hastalıklarına yol açabilecek durumları engelleyebilmektedir. Diş hekiminiz ultrasonik ve periodantal cihazlarla diş taşı temizliğini yapabilir.

Yapılan temizleme işlemi sonrasında düzenli olarak diş bakımınızı yapmanız gereklidir. Diş tatarının oluşumunu bu sayede engelleyebilirsiniz. Ayrıca en az 6 ayda bir diş hekiminize gerekli tedavi ve kontroller için gitmelisiniz.

 

 
YORUM YAP

Yorumlarınız yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
YORUMLAR