• 0272 215 88 50

Sindirim Ağızda Başlar


Ağız bakımı, dişlerin dizilim yapısı, çürükler, dolgular ve çok daha fazla işlem görmüş olan dişlerin rutin kontrollerinin yapılması gereklidir. Sindirim sistemine giden ilk yol ağız içinden başlamaktadır.

Ağız ve diş sağlığının korunması midede başlayan ve daha farklı sorunlara kadar yol açan hastalıkları doğurabilir. Bunlardan bir kaçı pankreas, karaciğer ve safra hastalıklarını doğurabilir.

Ağız içinde ki tüm olumsuzluklar yalnızca ağız içinde kalmamaktadır. Dolaylı olarak etkilediği bir yer de sindirim sistemimizdir. Çürük dişler, diş eti hastalıkları, boğaz iltihapları, mide hastalıkları, eklem hastalıkları, kalp rahatsızlıkları doğrudan diş kaybına yol açabilmektedir

Mideden iletilen gıdalar, ince bağırsağa doğru devam eder ve ardından gerekli kanallardan geçerek vücuttan atılır.

Burada önemli olan konu ise ağız ve diş sağlığının önemidir. Sağlıklı diş yapısı besin ve tüm gıdaları parçalamaya yarar, gerekli sindirimi ağız içinde başlatır ve vücudu yormadan gerekli merkezlere bu besini gönderir.

Unutulmamalıdır ki vücut birbirine gebe fonksiyonlarla adeta bir makine gibi işlemektedir. Bir yerlerin bozukluğu ileride farklı sorunları da beraberinde getirir.
YORUM YAP

Yorumlarınız yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
YORUMLAR

Burak Harman

Ağız ve diş sağlığına dikkat etmek gerekiyor. Düzenli diş fırçalamak kafeinli içecekler tüketmemek başta geliyor.