• 0272 215 88 50

Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları)

Dişleri çevreleyen tüm dokuların genel sağlığını kapsayan bilim dalına periodontoloji denmektedir. Dişleri çevreleyen bu dokular sert doku ve yumuşak dokulardır. Diş etleri yumuşak dokuyu, diş yüzeyi ve kemiği de sert dokuyu oluşturmaktadır.

Dişlerin ve çevresel dokuların sağlıklı olabilmesi ağız sağlığı bakımına bağlıdır. Dişeti hastalıklarının başlıca sebebi mirobiyal plaklardır. Diş çürümesi ve diş eti hastalıklarından korunmanın en iyi yolu dişleri sıklıkla fırçalamak ve ve bu plakların oluşumunun önüne geçmektir.

Diş eti iltihabı, yani gingivitis hastalığı dünyada en sık görülen hastalıktır. Ülkemizde de oldukça yaygın olan bu hastalık üzerine uzman olan priodontoloji, koruyucu hekimlik ve periodontoloji servisleri hizmet sağlamaktadır.

Periodontoloji servisi ile hem cerrahi hem de cerrahi olmayan tedavilerden faydalanabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki dişlerimiz kendi kendine sağlığını koruyamaz. Gerekli özeni göstermeli ve gerekli durumlarda mutlaka tıbbi yardım almalısınız. Diş kaybı görülen kişilerin genel incelemelerinde dişleri sağlıklı görünse de çevresel dokularının zarar uğramış olduğu tespit edilmiştir.

Diş etleri ve çevresel dokulara uyumlu olması gereken tüm operasyonlar başarı ile sonuçlanır. Ancak gerek estetik diş uygulaması, gerek protez ve hatta basit bir dolgu işlemi bile eğer dişlerle uyum kazandırılamaz ise olumsuz ve başarısız sonuç vermiş sayılmaktadır.