• 0272 215 88 50

Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları)

Periodontoloji dişleri çevreleyen dokuların sağlığıyla ilgilenen bilim dalıdır. Dişleri çevreleyen dokular hem sert hem de yumuşak dokulardan oluşur. Diş yüzeyi ve kemik sert dokuları oluştururken, dişetleri de yumuşak dokuyu oluşturur.

Dişler ve çevre dokuların sağlıklı bir bütünlük içerisinde olabilmeleri ağız hijyeninin en üst seviyede tutulabilmesine bağlıdır. Bunun için de dişler ve çevresinin diş çürüklerinin ve dişeti hastalıklarının başlıca etkeni olan mirobiyal plaktan arındırılması gerekmektedir. Diş fırçalama bu amaçla uygulanan en etkili yöntemi oluşturur.Diş fırçalama bu amaçla uygulanan en etkili yöntemi oluşturur. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada en fazla görülen hastalık gingivitis, yani dişeti iltihabıdır. Ülkemizde de yaygın bir sağlık sorunu olan bu hastalıkla uğraşan Priodontoloji, hem koruyucu hekimlik, hem de tedavi edici Periodontoloji tedavisi hizmetleri sunmaktadır.

Periodontoloji tedavisi içerisine hem cerrahi, hem de cerrahi olmayan tedaviler girmektedir. Ağız içinde gerçekleştirilen her türlü tedavi ve uygulamanın uzun süreli ve sağlıklı devamı Periodontoloji’nin temel prensiplerine uyulmasına sıkı sıkıya bağlıdır. Dişlerin tek başına sağlıklı olması hiçbir zaman yeterli değildir. Bir bütün halinde dişler ve dişetleri, çevre destek dokular sağlıklı ise her şey dengededir. Dişleri çürüksüz olduğu halde çevre dokuları ve dişeti sağlığı, yani Periodontal durumu İyi olmayan kişilerde çok sayıda diş kaybı görülebilir. Ağız içerisinde ne kadar ileri teknoloji ürünü, pahalı, estetik protezler, apareyler yapılmış olursa olsun, dişetleriyle uyumu iyi değilse sonuçta başarısızlığa uğramaya mahkûmdur. Yapılan bir basit dolgunun bile dişetlerine uyumlu olması şarttır.