• 0272 215 88 50

Ortodonti Tedavisi Nedir ? Nasıl Uygulanır ?


Ortodonti, diş teli tedavisi olarak bilinen diş hekimliğinin uzmanlık dallarından biridir. Ortodonti tedavisi, üst veya alt çenesi normalden ileri ya da geride olan, üst dişleri alt dişlerini çok fazla kapatan ya da hiç örtmeyen, diş eksiği veya diş fazlası olanlar, dişleri çapraşık veya seyrek olanlar, diş fazlalığı olanların ve gömülü dişleri bulunanların tedavisini gerçekleştirir. Ortodonti tedavisine ihtiyacınız olup olmadığını anlamanın bazı ipuçları olacaktır. Eğer çapraşık, yanlış sürmüş veya sürmemiş dişleriniz varsa, aşırı ilerde veya geride konumlanmış çene yapısına sahipseniz, sıkça yanak veya dudak ısırma yaşıyorsanız, dengeli olmayan yüz görünümüne sahipseniz, alt ve üst dişleriniz temas etmiyor ya da anormal bir şekilde kapanıyorsa ortodonti tedavisi ile diş teli kullanmanız gerekiyor demektir.

Ortodonti Tedavi Şekilleri

Ortodonti tedavisinde ağız, çene ve dişlerin durumuna uygun olarak farklı diş teli tedavileri uygulanır. En çok kullanılan ve bilinen diş teli tedavisi sabit tedavi şeklidir. Bu tedavide dişlerin üzerine özel yapıştırıcılar ile yapıştırılan braketlerin içine uygun kalınlıktaki ileri teknoloji teller yerleştirilerek dişe istenilen yönde kuvvet uygulayarak değişim sağlanır. Hareketli diş teli tedavisi basit çapraşıklıklarda ve çocukluk dönemi olan erken yaşlarda uygulanan bir ortodonti tedavi şeklidir. Bu tedavide metal destekli tamamen şeffaf apareyler veya akrilik apareyler kullanılır. Hastanın takıp çıkarabileceği apareyler daha kolay ve rahat bir kullanım olanağı sağlar. Bu nedenle çocuklar için çok daha uygun bir diş teli tedavi şeklidir.

Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer

Ortodontinin ideal tedavi süresi problemin tipine ve şiddetine bağlı olarak uzman hekim tarafından belirlenir. Diş teli tedavisi için basit diş sorunlarının tedavisinde 12 yaşa kadar bekledir. Zira tüm dişlenmenin bitmesi ve diş yapısının oturması istenir. Fakat iskeletsel sorunlar, büyük azı dişlerle ilgili problemler, süt dişlerinin erken kaybedilmesi ile ortaya çıkan sorunlar erken yaşta müdahale edilmesi gereken sorunlardır. Alt ve üst çenenin yapısı ile ilgili sorunlar çocuğun büyüme potansiyeli ile birlikte düzeltilmesi gerekir. Bu problemlerde 7-8 yaşlarında ortodonti tedavisine başlanarak diş teli uygulaması yapılır. Tedavi 11-12 yaşlarına kadar tamamlanarak büyüme çağında sorun kökten çözülmüş olur.
YORUM YAP

Yorumlarınız yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
YORUMLAR