• 0272 215 88 50

Muayene ve Radyoloji (Oral Diagnoz)

Oral diagnoz, ağız ve ağız içi hastalıklarının diş hekimliğince belirlenmesi ve tedavi edilmesi amacı ile hizmet sağlayan bir bilim dalıdır. Oldukça iyi ve doğru uygulanan dental bir tedavi, sadece doğru teşhis ve yöntemler ile olmakta.

Hastalıkların teşhisi ve tedavisi kesin, net ve şüphesiz konulduğunda doğru bir tedavi süreci başlar. Ağız içinde oluşan hastalıkları genel olarak, dişler, çürükler, yumuşak doku iltihapları veya ımplant gibi protez çeşitlerinin olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak ağız içi hastalıkları sadece bunlarla sınırlı değildir.

Çene kemikleri, çene eklem hastalıkları da bir ağız içi hastalık türüdür. Ayrıca tükürük bezleri, dil, iç yanak gibi fonksiyonlarında hastalanması durumunda diş hekimliği devreye girmektedir. Anatomik olarak karmaşık bir yapıya sahip yumuşak dokular, zamanla çeşitli belirtiler taşıyarak hastalık seviyesine erişmekte. Ağız içi oluşabilecek tüm komplikasyonları çevreleyen ve içerisinde tutan bir dal ise oral diagnoz ve radyolojidir.

Ağız içi hastalıklarının teşhisinde büyük önem arz eden radyoloji ile ağız içi filmi 2 şekilde uygulanmaktadır. Birinci film çeşidi genel anlamda tüm diş hekimleri tarafından sıklıkla kullanılan, tanı koymada yüksek verim sağlayan periapikal filmdir. Bu film ile dişlerin yapısı, çevre dokuları, alveol kemiği gözlemlenebilmektedir. Diş çürükleri, diş kökü enfeksiyonu, sekonder çürükler ve daha fazlası bu periapikal film yöntemi ile izlenebilmektedir.

Bizler hastalarımıza daha konforlu bir tedavi yöntemiyle tanı koyabilmek adına geliştirilmiş teknolojileri kullanmaktayız. Bunlardan biriside mobil periapikal cihazıdır. Daha az radyasyon yayan bu cihaz ile sağlığınızı koruyarak tanılarımıza yön vermekteyiz.

İkinci film çeşidi ise ağız dışı filmdir. Ağız dışı film çekiminde tüm dişler ve kafa bölgesinin tamamının izlenmesi sağlanır. Bunlar, panoramik, anteroposterior sefalometrik  ve lateral filmlerdir. Panoramik filmlerde, çene kemiği ve bütün dişler izlenebilmekte, kist, tümör ve tüm patalojik durumlar gözlemlenebilmektedir. Ayrıca çene kırıkları, maksiller sinüs ve benzeri anatomik nedenlerde bu film yönteminde belirlenebilmektedir.

Ortodontik tedavi planlamasında tüm bu filmler teşhis koymada büyük bir etkendir. Bu sayede geniş ve kapsamlı çalışmalar elde edilerek tedaviye yön verilebilmektedir. Ağız içi hastalıklar da uzman bir ana blim dalı olan oral diagnoz servisinden destek alabilirsiniz.