• 0272 215 88 50

Maloklüzyon Nedir?


Maloklüzyon dişlerin diziliş şekillerindeki bozukluk sonucu çenede oluşan kapanma bozukluğudur. Sağlık açısından bir problem teşkil etmediğinden hastalık olarak nitelendirilmez lakin estetik açıdan kişinin psikososyal durumunu etkilemesi durumu buna yönelik tedavilerin geliştirilmesine yol açmıştır. Tedaviler hastanın çiğneme, konuşma gibi fonksiyonlarını iyileştirme ve estetik açıdan iyi bir görünüm elde etme amaçlıdır.

Maloklüzyonun muhtemel sebepleri

  • Doğuştan gelen dudak ve damak yarıkları
  • Emzik kullanma süresinin uzun olması
  • Parmak emme alışkanlığı
  • Uzun süreli biberonla beslenme
  • Çeneyi etkileyecek türden düşme-yaralanma
  • Gömülü diş
  • Diş bakımına dikkat edilmemesi
  • Bu sebeplerin dışında ırsi veya bir travma sonucu da ortaya çıkabilir.

Maloklüzyon tedavisi genel anlamda aynı olsa da tedavi süresi kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Kişinin ortodontik bozukluğunun farkındalığının durumu, diş ve çene görünüşünden duyduğu rahatsızlık seviyesi tedaviden beklentileri ve bunun yaşamına etkileri gibi kıstaslara bakılarak hastanın tedavi görmek istemesinin nedenlerinin belirlenmesi ve buna yönelik yol izlenmesi büyük önem taşımaktadır. Maloklüzyon sağlık açısından büyük bir sorun teşkil etmese de belli başlı sıkıntılara yol açar. Bunlardan en belirginleri yanlış konumlanmadan meydana gelen çürük oluşumları, periodontal hastalıklar (hassas, şişmiş, kanayan dişetleri ve diş duyarlılığı, dişlerde sallantı, ağız kokusu.. ), temporomandibular eklem bozukluklarıdır.

Maloklüzyon tedavisi

Maloklüzyonun sınıflandırmasında birçok belirti bulunur. Dişlerin yanlış hizalanması, yüz ve çene görünümünde farklılık, çiğneme, yemek yeme, konuşma gibi fonksiyonlarda zorluk, konuşma bozuklukları gibi belirtilerin ayrıştırılmasına göre tedavi uygulanır. Genel anlamda dişlerin bozukluklarını düzeltmek için tel kullanımı yaygındır. İstenilen görünüme ulaşılana dek teller takılı kalır ve bu süreçte diş temizliğini düzenli yapma konusu büyük önem taşır. Tel takıldıktan neredeyse her yemek sonrası dişler fırçalanıp temizliği yapılmalıdır aksi taktirde teller ile diş arasına giren yiyecek artıklarından dolayı çürük oluşumu kaçınılmazdır. Süreç sonunda teller yardımıyla doğru konuma ulaşmış dişlerden teller çıkarılır. Hastanın hassasiyetine ve dişlerin durumuna göre plak kullanımı önerilir. Hastanın çeneyle ilgili duruş bozukluğu var ise çene şekillendirme, uzatma veya kısaltma işlemleri yapılır. Bu 2,5 – 4 saat arası süren bir ameliyattır. Bu ameliyata engel olabilecek gömülü diş varsa ameliyat öncesi çekilir.
YORUM YAP

Yorumlarınız yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
YORUMLAR

Berna Ak

Merhaba, bende de bu sorun var. Nasıl bir tedavi önerirsiniz?