• 0272 215 88 50

Kusursuz Dişler İçin 10 Altın Kural


Diş sağlığı herkesin başta gelen kişisel bakımıdır. Bir ömür sağlıklı dişlere sahip olmayı herkes ister. Ancak kişiler diş sağlığını ve bakımını yalnızca diş fırçalamakla yerine getirdiğini düşünür. Oysa bir ömür sadece diş fırçalamakla ancak genel temizliğini gerçekleştirmiş oluruz. Oysa kronik, faktorel sebepler ile dişlerin de zaman zaman gerekli tedaviler ile iyileşmesi gereklidir.

İşte tamda bunun için derlediğimiz 10 altın kuralı doğal yollar ile ağız ve diş sağlığına kavuşmanız adına hazırladık. Öncelikle bilmeniz gereken şudur ki, doğru beslenme ve yanlış tedavilerden kaçınarak dişlerinize önem veriniz.

Ağız ve Diş Sağlığı Bakımında Neler Yapılmalı ?

1- C vitamini olan besinler, ıspanak, brokoli, kavun, portakal diş sağlığı için oldukça önemlidir. Bol bol c vitamini tüketmeye özen gösterin. Ayrıca kalsiyum kemikler için şifadır. Dişlerde birer kemik anatomisine sahiptir ve kalsiyuma ihtiyaçları vardır. Bunun için ise bol bol, süt ve süt ürünlerini tüketmeli ve dişlerinizi kuvvetlendirmelisiniz.

2- Günlük diş fırçalama âdeti edinin. Günde en az 2 kez, en az 2 dakika süre ile dişlerinizi fırçalayın. Dişleriniz de bir problem yok gibi hissetseniz de 6 ayda bir mutlaka diş polikliniğini ziyaret ederek dişlerinizin sağlığını ve durumunu öğrenin. Erken tanı ve tedavi ile kalıcı hasarların önüne geçmiş olun.

3- Diş fırçalamanın yanında birde yardımcı bakım ürünlerini kullanın. Örneğin diş ipi ve gargara, diş fırçasının ulaşamadığı yerlerde oluşan bakterileri temizlemesine yardımcı olacaktır.

4- Diş fırçası seçimine dikkat edin, çok sert fırçalar diş ve diş etlerinize zarar verir. Bunun için orta sertlik ideal olacaktır. Ayrıca fırça kıllarının aynı yöne bakanları temizliği daha kolay ve dağıtmadan yapacaktır. Ortalama 3 ayda bir diş fırçasını mutlaka yenileyin.

5- Diş fırçalama tekniği de oldukça hassastır. Dişleriniz üzerinde dairesel hareketler çizerek fırçalamaya özen gösterin.

6- Ağız ve diş sağlığı yaşa bağlı olarak kötüleşmemektedir. Doğru bakımın yapılmadığı herkes de çok genç yaşta sararma ve çürük oluşumunu meydana getirebilir.

7- Diş macunu seçimini yaparken floridli macunları tercih etmelisiniz.

8- 20 yaş dişlerinizi korumaya özen gösterin, ortodonti tedavisi yapılan kişiler ekstra özenmelidir. Bu nedenle sık sık diş sağlığı merkezlerine başvurun.

9- Çocukların ortodontik tedavileri 7 yaşında yapılabilir. Bunun için erken tanı ve teşhis her zaman kolaylık sağlar.

10- Ağız ve diş sağlığı sorunları henüz çocukluktan başlayabilir. Çocuklarda erken diş kaybı, ağızdan solunum, ısırma ve çiğnemede zorluk, parmak emme, çenede kayma, diş sıkma ve gıcırdatma gibi belirtiler gözlemlenmelidir. Bunlardan bir ve birden fazlası belirtilen taşıyan çocukların mutlaka ağız ve diş sağlığı merkezlerinde kontrol edilmesi gerekmektedir.
YORUM YAP

Yorumlarınız yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
YORUMLAR

Esra Bakan

Yararlı ve bilgilendirici bir içerik teşekkürler.

Berke Kural

Bu önemli bilgiler için teşekkür ediyorum.

Burak Güngören

Merhaba, son derece faydalı, bilgilendirici bir makale olmuş. Böyle kesin bilgileri uzman kişilerden duymak gerçekten güven verici. Teşekkür ediyorum.

Rana Meşe

Gerçekten çok faydalı ve yararlı bilgiler. Herkesin bu bilgilere dikkat etmesine, özen göstermesini tavsiye ederim. Vefa Diş Kliniği kendisini kanıtlamış son derece profesyonel bir kliniktir.

Buğra

Uzun süredir bende dişlerimi beyazlatmak istiyordum araştırmalarım sonucunda Vefa Diş Kliniği ile karşılaştım istediğim sonuçlara ulaştım kendilerine çok teşekkür ediyorum.

Buğra

Bu değerli bilgileri bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederiz. Gerçekten faydalı ve yararlı bir içerik olmuş.

Murat Çam

Bu değerli bilgileri bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederiz. Gerçekten çok açıklayıcı ve bilgilendirici bilgiler.