• 0272 215 88 50

Koronektomi Tedavisi – Gömülü Diş


Genellikle 20 yaş dişleri zaman zaman çıkmakta zorlanır ve gömülü olarak kalır. Olması gereken pozisyona ulaşamayan diş, diğer dişler arasında sıkışıp kalır. Bunların en sık gömülü olarak görüneni köpek dişlerdir, yani kanin. Bu dişlerin tedavi edilmesi gereklidir. Patolojik bir durum olarak kabul edilen gömülü dişler, diş köklerine ulaşan enfeksiyona neden olmuş ise ve dişin kurtarılması mümkün değil ise diş çekilmelidir.

Ancak diğer tedavi seçenekleri de ortodontik, sadece üst parçanın alınması koronektomi, yada diğer dişlerle olan baplantıları kontrol edilerek sadece çürümenin meydana geldiği yer temizlenebilmektedir.

Gömülü Diş Tedavisi

Özellikle alt gömülü dişler çene içerisinden geçtiğinden, çekilmesi durumunda his kaybı yaşanabilir. Bunun nedeni alt çene sinirlerine dişin yakın olmasıdır. Diş çekim sırasında sinire yakın olması risk taşır, duyu zedelenmesine yol açabilir. Ancak hala sinir köklerine ulaşmamış bir çürüme veya iltihap için ise kesin çözüm koronektomi tedavisidir.

Koronektomi, gömülü dişin sadece ağız içinde görünen kısmı yani kron bölümünün alınması işlemidir.

Gömülü dişlerin ağız içinde tedavi edilmeden kalması bazı sorunları doğurur. Bunlar;

·         Yarı gömülü dişin çevresindeki diş iltihabı, perikoronitis

·         Komşu diş köküne verdiği zarar ile komşu diş kökünde erime

·         Çürük

·         Enfeksiyonun daha derin dokulara yayılması

·         Tam gömülü dişi çevreleyen kesenin kist olması

Gömülü diş tedavileri oldukça önemlidir. Henüz yerleşemeden sekil bozukluğu ile damakta kalan bu tip dişler de diğer dişler gibi enfeksiyona uğrayabilir ve iltihaplanarak apse yapabilir. Ancak zamanında müdahale oldukça önemlidir. Dişlerin dizilimini doğrudan etkileyen gömülü dişler estetik olarak da kötü bir görünüm verir.

Protez Dişler

Bu gibi durumlarda diş köküne ellemeden sadece kron kısmını aldırarak oluşabilecek komplikelerin önüne geçilebilir. Arzu ederseniz gömülü diş çekimin ardından oluşan diş boşluğuna köprü tedavisi ve protez dişler ile boşluk kapatılabilir ve yeni bir dişe sahip olabilirsiniz. Ayrıca kökü de alınan 20 yaş dişlerinin yarattığı boşluklara ımplant tedavisi ile de diş kazandırılabilmektedir.
YORUM YAP

Yorumlarınız yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
YORUMLAR