• 0272 215 88 50

Köprü Diş Tedavisi


Köprü diş tedavisi uygulaması, bir veya birden fazla diş kaybın da kişilerin tercih ettiği bir tedavi yöntem şeklidir. Buna eşdeğer diğer bir tedavi olan Implant uygulaması da bu gibi diş kayıplarında tedavi seçeneği olarak algılanabilir.

Köprü diş tedavisikayıp dişin yanında bulunan diğer dişlerden destek alınarak yapılan işlemdir. Kayıp diş yerine protez diş yerleştirilmesi adına diğer dişlerin küçültülerek, özel kaplamalar ile boşluk doldurma işlemi denilebilir.

Özellikle yan bölgelerde diş kaybı kişilerde sıklıkla meydana gelebilir, bu durumda kişinin gülüşüne ve doğal olarak sosyal hayatını etkileyebilmektedir. Implant uygulamasına göre daha az zahmetli ve daha makul fiyatlara diş köprü tedavisi yapılabilmektedir.

Bir diğer adı kron kaplama olarak adlandırılan köprü tedavisi, ağız içinde az sayıda diş kaybı oluşumunda kişilerin en sık tercih ettiği yöntemdir. Az sayıda ve dar bölgede diş kaybı yaşadıysanız, diğer sağlıklı dişleriniz küçültülerek diş boşluklarınız sabit protez dişler ile kapatılabilir.

Eksik Dişleriniz için Köprü Diş Tedavisi

Bu boşlukların dolabilmesi adına diş hekimi ağız içi ve dişlerin genel bir örneğini alır. Boşluk diş kısmına hazırlanacak olan protez ölçü alımından sonra gerçekleştirilir.

Protez için 3 çeşit materyal kullanılır. Bunların birincisi metal destekli seramik porselen, ikincisi metalsiz porselen ve son olarak da laminate protez çeşitleri bulunmaktadır.

Ağız içine ve doldurulacak diş bölgesine, diğer dişlerinizin genel durumuna göre diş hekimi hangi protez çeşidinin uygulanacağına karar vermektedir.

Köprü diş tedavisi uygulanma sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz.

·         Diş kayıplarına

·         Kırık dişlere

·         Kayıp olan ancak kökü bulunan dişlere

·         Çarpık ve düzeltilemeyen dişlere

·         Şekil bozukluğu olan dişlere

Ağız içinde oluşan diş kayıplarında çoğu zaman olmayarak ve kişiye bağlı değişen durumlarda kayıp diş yerine diğer komşu dişler yakınlaşmaya başlayabilir. Çoğu hasta bu boşluğun diğer dişler ile kapanacağını düşünerek gerekli tedaviyi olmaz. Ancak bilinmesi gereken şudur ki diğer dişler yerlerinden oynadığı için sağlıklı şekilde bir görünüm elde edilmez. Ayrıca daha kolay yıpranabilir ve diğer diş kayıplarına da yol açabilir.

Bunun yerine vakit geçmeden diş boşluklarınızı Köprü diş tedavi yöntemi ile kapatabilirsiniz.
YORUM YAP

Yorumlarınız yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
YORUMLAR