• 0272 215 88 50

Kuron ağız içinde kalan ve diş etinin üstünde bulunan kısmıdır, kök ise ağızda görülmeyen ancak kemik içinde saklı kalmış bölüme denmektedir. Kuron ve kök kısmının yumuşak bir dokuya sahip olduğu, bu dokunun ise dişlere canlılık verdiği kısım da pulpadır.

Dişin siniri olarak da adlandırılan pulpa tedavisine ise endodonti denir. Pulpa da meydana gelen iltihaplanma, dişlerde yer eden derin çürükler, kırık, çatlak ve tramvaya bağlı gelişen tüm olumsuzluklarda kanal tedavisi uygulanmaktadır.

Kanal tedavisi dişi yeniden kazanmak, onarmak için uygulanan bir metotdur. Diş iltihaplandığında apse meydana gelir, bu bir enfeksiyon türüdür. Ayrıca kızarıklık ve şişlik, şiddetli ağrı, yeme içme de yoğun hassasiyet belirtileri çürümeye bağlı dişin tedavi edilmesi gerektiğini göstermektedir.

Genel olarak bu belirtileri taşıyan hastalara yapılan muayene sonucu, ımplant, köprü protezi ve benzeri tedavilere yönelmeden dişi kurtarabilmek adına kanal tedavisi uygulamak gereklidir. Diş kaybına yol açmadan erken tanı ve tedavi için, dişin fonksiyonlarını tekrar geri kazanılabilmesini sağlamak en önemli husustur.

Tüm bu belirtilere rağmen kanal tedavisinin uygun olmayacağı kanaatına varan diş hekiminiz diğer seçenekler ile yani ımplant yada köprü tedavisi ile de kaybolan dişinizin yerine protez bir diş ile de tedavi uygulayabilir.

Kanal Tedavisinin Aşamaları

·         Endodonti uzmanı tarafından ilk muayene

·         Kanal tedavisi uygulanacak ise,

·         Diş ve çevresel bölgenin yeteri miktarda lokal anestezi ile uyuşturulması

·         Dişte bulunan çürük ve enfeksiyonun temizlenmesi

·         Diş sinirlerine ulaşımın sağlanması

·         Kök kanallarına ulaşılması

·         Kök kanalının uzunluğunun gerekli cihazlarla tespit edilmesi

·         Kök kanallarının şekillendirilmesi

·         Enfeksiyona bağlı gelişen mikroorganizmaların kanal içi dezenfekte edilmesi

·         Kök kanallarının doldurulması, dişin içinin doldurulması ve restore edilmesi sağlanır.

·         Kanal tedavisi sadece diş köklerini tedavi etmek ve dişi temizlemekten ibaret değildir. Diş kökleri temizlenir ve tüm bakterilerden arındırılır. Ardından dişe gerekli dolgu yapılarak, çevresel dişin tamamlanması sağlanır.

Teknolojik ile Başarılı Kanal Tedavisi

İlerleyen teknoloji ile tıbbın her alanında yüksek başarılar elde etmek mümkündür. Bu sayede kanal tedavisi uygulamasında da  % 90-95 gibi oldukça verimli sonuçlar elde edilmektedir. Kanal tedavisi diş çekiminden önceki son uygulamadır. Bir dişi kaybetmemek adına yapılan bu tedavi yöntemi ile çok uzun yıllar diş sağlığınızı koruyabilirsiniz