• 0272 215 88 50

Haraketli Protez – Takma Dişler


Ağız ve diş sağlığında kimi zaman çeşitli diş kayıpları meydana gelir. Bu kayıpları ihmal eden ve gerekli tedaviyi zamanında yaptırmayan kişilerin başvurduğu yol Takma Diş tedavisidir.

Takma dişler – haraketli protezler bir veya birden çok diş kaybında kullanılması ve ağız içi fonksiyonlarının (yeme-içme-konuşma-gülüş) eksiksiz yerine getirilebilmesi amacı ile sağlanan yöntemdir.

Haraketli protezler ve takma diş kişinin istediği zaman çıkarıp takmasına, temizliğinin yapılmasına olanak sağlar. 5 çeşit haraketli protez bulunmaktadır.

1.     Klasik Parsiyel Protezler

Halk arasında çengelli protez olarak bilinmektedir. Bu protezler de ağızda kalan dişlere uygulanan çengel ( kroşe ) ile apareyler kullanılır. Klasik Protez yöntemi en sıklıkla kullanılan takma diş operasyonudur.

2.     Hassas Bağlantılı Protezler

Genelde birden fazla diş kaybı için hazırlanan protezlerde ağız içinde kalan çengelsiz tutucular doğal dişlerden yapılan porselen kaplamalardan oluşmaktadır.

3.     Tam Protez

Doğal dişlerin tamamının eksik olduğu ağız içi için hazırlanan protez şeklidir. En sık kullanılan bir diğer takma diş yöntemidir.

4.     İmmediat Protez

Geçici haraketli protez şeklidir. Cerrahi işlem uygulanan kişiler için ımplant öncesi geçici olarak uygulanan bir uygulamadır.

5.     Diş Üstü Protez

Diş veya kök üzerinde uygulanan, henüz kökünü kaybetmeyen dişlere uygulanır. Haraketli protez çeşitlerindendir.

 

Haraketli protezler, ımplant uygulamasına göre daha ekonomiktir. Ancak bir veya birden çok diş eksikliğinde kullanılması daha sağlıklıdır. 1 aylık bir sürecin ardından ağız yapısı dişler ile uyumlu hale gelmektedir. Kullanılmaya ilk başlandığı dönemde uyumu rahatsız edici bulabilirsiniz. Örneğin yemek yerken veya konuşurken zorluk çekiyor gibi hissedebilirsiniz. Ancak ilerleyen günlerde bu sorun ortadan kalkacaktır.

Bu süreci kolaylaştırmak adına yemek yerken dikkat edebileceğiniz birkaç püf nokta vardır. Bunlar ; yemek yerken her lokmayı eşit şekilde ağız içine bölün ve tüm dişlerin çiğneme yapmasına izin verin.

Yemekleri yavaş yavaş çiğnemeli ve dişlerin uyum sağlamasına zaman tanıyın. Daha sık yumuşak gıdalar tüketmeye ve dişleri zorlamamaya özen gösterin. Ayrıca konuşma eyleminde de yaşanabilen bazı zorluklar meydana gelebilir, bunu aşmak için ise bol bol konuşun ve dişlerin alışmasını sağlayın.

Haraketli protezler sizlerin daha sağlıklı fonksiyonlara ulaşmanız için dizayn edilmiştir, onu benimseyin ve alışmak için gayret gösterin.
YORUM YAP

Yorumlarınız yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
YORUMLAR

Musa

Merhabalar, daha önce farklı bir klinikte takma diş taktırmıştım. Uzun süredir kullanmaktayım internette araştırma yaparken sizin bu yazınıza denk geldim. Gerçekten çok bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkür ederim. Sevgilerle.