• 0272 215 88 50

Hamilelik Döneminde Diş ve Ağız Bakımı


Hamilelik dönemi, normal dönemlere nazaran daha hassas ce duyarlı olunması gereken bir dönemdir. Kişisel bakıma da bu dönemde özellikle hassasiyet gösterilmelidir. Ağız ve diş sağlığı için hamile iken yapılması gerekenler, dişlere olduğundan fazla ilgi göstermektir. Daha sık diş fırçalamak, diş ipi kullanımını arttırmak, daha sık diş hekimine başvurmak oldukça önemlidir.

Hamilelik döneminde eğer herhangi bir risk faktörü yok ise normal kişiler gibi diş tedavisi görülebilir. Ancak ilk 3 ay daha dikkatli olmak da fayda vardır. Ayrıca düşük veya düşük tehdidi gibi durumlarda diş tedavinizi ertelemeniz yararınıza olacaktır.

Anne adayının hamilelik sürecinde ağız ve diş sağlığına daha özenli olması gerekir. Hamilelik döneminde tüketilen aşırı karbonhidrat, dişlerde çürümeye yol açabilir. Bunun için sık sık diş fırçalamalı ve diş doktoruna uğramanız tavsiye edilir.

Gebelikte Diş Sağlığı

Diş eti sağlığına da son derece dikkat edilmelidir. Diş ve çene yapısını zorlayıcı gıdalar tüketiminden uzaklaşmalı, dişlerin gıcırdatılması gibi durumlarda doktorunuza başvurmalısınız.

Ağız kokusu normal kişilerde sıklıkla rastlanılan bir sorun olduğu gibi, hamile kişilerde de rastlanılmaktadır. Buna neden olan birçok faktör vardır. Ancak tütün ve türevi zararlı şeylerden özellikle hamilelik döneminde kesinlikle uzak durmalısınız. Hem bebeğinizin sağlığı için hem de konforlu bir hamilelik geçirebilmek için.

Ayrıca ağız kokusuna neden olan bu faktörlerin başında bu ürünler gelirken, yemek artığı gibi sebeplerde ağız kokusu yaratabilir. Bunun için de diş doktorunuza müracaat edebilir, diş etinden kaynaklı bir problem olup olmadığını kontrol ettirebilirsiniz.

Hamilelik döneminde muayene olmak için Vefa Diş Polikliniğinden randevu alabilirsiniz.
YORUM YAP

Yorumlarınız yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
YORUMLAR