• 0272 215 88 50

Dolgu ve Konservatif Diş Tedavisi

Dolgu, diş çürüklerinin temizlenmesi ve kavitenin doldurulması işlemidir. Diş dokularında meydana gelen bir hastalık olan diş çürüğü maalesef kendi kendine iyileşmeyen bir hastalıktır. Ağız ve diş sağlığının başta gelen sorunlarından birisi diş çürümeleridir. Diş çürümeleri kısa zamanda tedavi edilmez ise zamanla diş içeriğine kadar uzanır. Kökler ve sinirlere kadar uzanan diş çürüğü kanal tedavisi uygulaması ile ancak kurtarılabilir.

Diş Çürüğünün Etkenleri

·         Bakteri plağı

·         Karbonhidratlı gıdalar (şeker, un vs.)

·         Bünyesel etkenler, diş yapısı vb.

·         Zaman besinlerin ağız içinde ve dişlerde kalış süresi ve buna bağlı çürüme belirtileri

Tüketilen gıdalar ile diş fırçalamamak çeşitli hastalıkları yol açar. Ağız içinde oluşan bakteri plağı ile ağız içinde kalan artıklar zamanla asit üretir. Bu asitler diş minesine zarar verir ve dişte çürüme başlar.

Diş minesine bozan ve ardından kavite yani boşluklar meydana getiren çürüme ileri evrelerde diş kayıplarına neden olur.

Diş çürükleri tanı ve tedavisi oldukça önemlidir. Erken tanı ile dişlerinizi koruyabilirsiniz. Dişlerde meydana gelen ufak çürümeleri diş hekiminiz gerektiğinde radyoloji, film ile teşhis edebilir. Çürümenin evresini tanır ve tedaviye başlar.

Diş çürüğü temizlenerek dolgu işlemi yapılmaktadır. Ancak diş çürüğü pılpaya erişmiş ise mecburen kanal tedavisi uygulanır.

Kompozit Dolgu

Silikondioksit parçacıklarını içeren bir dolgu çeşididir. Diğer dişler arasında fark edilmez bir şekilde hazırlanır. Ön ve arka dişlere uygulanabilirdir. Tek seans da dolgu ve cila işlemi yapılabilmektedir.

Porselen Dolgu

Kaviteden ölçü alınır ve laboratuvara gönderilir, 2. Seans da hastanın diş çürüğü olan kavite bölgesine yapıştırılarak tedavi sonlanır.

Amalgam Dolgu

Gümüş, kalay ve bakırın %45 -50 oranında civa ile karıştırılması sonucu hazırlanan dolgu çeşididir. Kavite yani oyuk bölgeye doldurulur ve en az 2 saat hiçbir gıdanın tüketilmemesi önerilir. 24 saatin sonunda bölgeye cila işlemi yapılır ve tedavi sonlanır.