• 0272 215 88 50

DİŞTE KANAL TEDAVİSİ UYGULAMASI


Dişte kanal tedavisi uygulaması, ömrünü tamamlamış olan dişin kullanım süresini uzatmaya yönelik olarak yapılan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem ile çeşitli nedenlerden dolayı hasar görmüş diş tedavi edilir ve kullanılmaya devam etmesi sağlanır.

Kanal tedavisi uygulamaları tek seansta ya da birden fazla seansta gerçekleştirilir. Tedavinin ne kadar sürede tamamlanacağı yapılacak olan muayene sonrası belirlenebilmektedir.

Kanal tedavisinin uygulanma nedenleri şunlardır:

●       Bir travma neticesinde dişin zarar görmesi

●       Dişin çürümesi

●       Dişin çatlaması

●       Enfeksiyon kaynaklı problemler

●     Çeşitli diş eti sorunları

Dişte Kanal Tedavisi Uygulaması ve Enfeksiyon

Dişte kanal tedavisi uygulaması bazen gelişen enfeksiyon nedeni ile yapılabilmektedir. Sorunlu olan fakat canlı bir dişin kurtarılma şansı kanal tedavisi ile yaklaşık olarak yüzde 90'dır.

Pulpa olarak adlandırılan diş özü, zarar gördüğünde ya da enfeksiyona uğradığında, dişin kurtulması için kanal tedavisinin uygulanması şarttır. Aynı zamanda dişte meydana gelen çürükler, pulpa enfeksiyonuna neden olabilmektedir. Bu nedenle kanal tedavisi, bu enfeksiyon durumlarında dişi kurtarmak için bir yöntem olarak uygulanır.

İlaç tedavisi, dişin iç kısımlarında gelişen enfeksiyonları tedavi etmekte etkili değildir ve bu nedenle tedavi edilemeyen durumlarda, enfeksiyona bağlı olarak dişe kanın ulaşması mümkün olmaz. Böylelikle pulpaya ulaşmayan kan nedeniyle iyileşme sağlanmaz. Dolayısı ile kanal tedavisinin gerekliliği ortaya çıkar.

Dişin Hasar Görmesi ve Kanal Tedavisi

Diş üzerinde meydana gelen çatlaklar ve dişin travmaya uğrayarak hasar görmesi pulpaya zarar verebilmektedir. Aynı zamanda, bir diş üzerinde birden fazla kez dolgu uygulamasının yapılması da pulpaya zarar verici bir uygulama olabilmektedir. Bu nedenlerle dişte kanal tedavisi uygulaması gerekebilir.

Bir dişin kanal tedavisine gereksinim duyduğu durumlar şunlardır:

●       Sıcak ya da soğuk etkisiyle dişte ağrı hissedilmesi

●       Ağrı kesici kullanımına rağmen geçmeyen ağrı

●       Nedeni bilinmeyen diş ağrısı

●       Özellikle kendisini gece hissettiren yoğun diş ağrısı

Dişte kanal tedavisi, ömrü tamamlanmış olan dişin ağızda kalma ve kullanım süresini uzatmaktadır. Bu tedavi ile köprü ya da implant gibi uygulamalarına gerek duyulmadan diş kurtarılır. Doğal dişi kurtarmak için en iyi yöntem; kanal tedavisidir.

 
YORUM YAP

Yorumlarınız yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
YORUMLAR