• 0272 215 88 50

DİŞETİ TEDAVİSİ


Doğal diş ve yapay diş etrafındaki, yumuşak ve sert dokuların hasar görmesi ya da sağlığını yitirmesi durumunda uygulanan tedavi dişeti tedavisi olmaktadır. Dişetleri, ağız ve diş sağlığı için oldukça önemli olan, dişin sağlığını koruması açısından önem verilmesi gereken bir dokudur.

Her bir kişinin dişinin yüzeyinde, diş ile dişeti arasında ve diş ile dişetinin birleştiği yerde, kullanıma bağlı olarak dental plak adı verilen bakteri tabakası oluşumu meydana gelir. Bu bakteri oluşumlarının yeteri kadar temizlenmemesi durumlarında ağız ve diş sağlığı zarara uğrar. Yumuşak bir tabaka halinde bulunan bakteriler zamanla ürer ve dişetlerinin iltihaplanmasına, kemiklerin sertliğini kaybedip erimesine neden olur. Böylelikle dişeti tedavisi gerektirecek ciddi rahatsızlıklar söz konusu olur.

Dişeti hastalıklarının başlıca nedenleri şunlardır:

●       Mikrobiyal dental plak oluşumu

●       Sigara kullanımı

●       Şeker hastalığı

●       Kalıtsal sebepler

●       Ağız ve diş bakımının yeterli olarak yapılmaması

Dişeti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dişeti tedavisi, dişeti hastalığının ciddiyetine göre değişmektedir. Kimi dişeti hastalıkları basit düzeyde iken kimi dişeti hastalıkları daha ayrıntılı çalışma ve tedavi gerektirebilmektedir. Bir dişeti tedavisinde:

●       Öncelikle, bu rahatsızlığa sahip herkesin diş üzerinde ve diş çevresinde birikmiş olan sert birikintiler, diş hekimi tarafından temizlenir.

●       Basit dişeti iltihaplanması durumlarında hastaya, diş hekimi tarafından dişin doğru olarak nasıl temizleneceği gösterilir. Ve genellikle bunun için mikrobiyal dental plak temizliğinde kullanılan fırçalar önerilir. Doğru fırça ve teknik ile basit dişeti hastalıklarını tedavi etmek mümkündür.

●       Ağır ve şiddetli dişeti enfeksiyonlarında; büyümüş, çekilmiş olan dişetlerini ya da diş ve dişeti arasındaki erimiş olan kemik yapıyı tedavi etmek için lokal anestezi altında tedavi gerçekleştirilir. Bu tedavi yapılırken, biyometaryeller kullanılabilir ve emiktozu kullanılarak gerçekleştirilecek olan cerrahi işlemler söz konusu olabilir.

Dişeti Tedavisi Neden Yapılır?

Dişeti tedavisi, kişilerin diş kaybına uğramasını önlemek ve doğal dişlerini bu tedavi sayesinde daha uzun yıllar kullanabilmesini sağlamak amacıyla yapılır. Dişeti tedavisi ile birlikte hastaların çeşitli şikayetlerine son vermek amaçlanır.

Bu tedavinin uygulanması ve başarıya ulaşması ile birlikte dişetleri eski sağlıklı görünümüne ulaşır, ağızda meydana gelen kötü koku şikayetleri biter ve eğer dişte sallanma sorunu varsa gerileme gösterir.
YORUM YAP

Yorumlarınız yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
YORUMLAR