• 0272 215 88 50

Diş Teli Tedavisi (Ortodonti)

Ortodontik Bozukluklar

·         Yanlış konumlanmış, çarpışık ve uzaması engellenmiş dişler

·         Normalden daha aşırı ileride yada geride konumlanmış çene yapısı

·         Önde konumlanmış dişler

·         Alt ve üst dişlerin kapandığında birbiri ile temas etmemesi

·         Kapanan dişlerin üst üste binme eğilimi

Sabit Tedavi Yöntemi

Ortodontik yani diş teli tedavisinin en çok tercih edilen yöntemidir.  Dişlerin üzerine özel olarak hazırlanan yapıştırıcının sürülmesi ve blaketlerin yerleştirilmesi ile diş yapısına oranla hazırlanan bükümlü ve gerekli kalınlıkta teller yerleştirilmesi işlemidir.

Bu braket teller ile dişe istenilen baskı ve kuvvet uygulanır, böylelikle diş köküne kadar bu kuvvet verilerek dişlerin şekillenebilmesi sağlanır.

Labial ortodontik tedavi ile dişlerin ön yüzüne hazırlanan ve uygulanan blaket tellerdir.

Lingual Ortodontik tedavi ise dişlerin arka yüzeyine uygulanan blaket tellerin tedavisidir.

Hareketli Tedavi Yöntemi

Sabit tedaviyi desteklemek amacı ile yapılan ve basit çarpışıkların düzeltilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Tedavide kullanılan apareyler takılıp çıkarılabilir olmakla beraber, metal ve şeffaf apareylerden oluşabilmektedir.

Fonksiyonel ortodontik tedavi ise genellikle çocukların büyüme evrelerinde çene ve kafa kemiklerinin şekillendirilmesi amacı ile uygulanan bir yöntemdir. Örneğin alt çenenin daha ilerde olma durumu yada üst çenenin daha ilerde olması ile dişlek görünüm olması bu tedavi grubuna girmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken konu çocuğun yaş grubudur. Gelişimi tamamlanmış kişilere maalesef bu uygulama yapılmamaktadır. Kızlarda bu yaş 12 -14, erkeklerde ise 14 – 16 dır. Her iki durumda da çene için hareketli apareyler uygulanabilmektedir.

Tedavi Süresi

Sağlıklı bir süre için hastanın sorunu, tedavi aşamaları ve ortodontik bozukluk derecesi belirlenmelidir. Buna bağlı olarak kesin sonucu uzman hekim verebilmektedir. Basit diş sorunlarında çocuğun 12 yaşına gelmesi beklenilebilir. Süt dişlerinin erken kaybı ile doğan sorunlar ve çenenin iskeletsel sorunlarında ise daha erken yaşta tedavi etmek oldukça önemlidir. Ayrıca alt ve üst diş ve çene sorunlarında çocuğun büyüme evresi göz önüne alınarak 7 – 8 yaşlarında tedaviye başlanmalıdır.

Alt çene ve üst çenenin normalden daha ileride olması, dişlerin eğilimi, diziliminde çarpıklaşma, dişlerin birbiri ile olan kapanma temasında daha uzun yada oldukça kısa olan dişler, diş eksikliği yada fazlalığı gibi durumlarda ortodontik tedavi yöntemi uygulanmalıdır.