• 0272 215 88 50

Diş Hekimi Korkusu, Dişçi Korkusu, Dentafobi Nedir?


İnsanların bazıları dişçiye gitmekten çekinir. Bunun sebebi diş hekimlerinden korkmaları veya dişçiler tarafından yapılan işlemlerden korkmalarıdır. Bu korkulardan dolayı da bazı insanlar dişçiye gitmekten çekinir. Dişçiye gitmekten çekinme ve dişçileri sevmemeye, kısaca dişçi korkusuna dentafobia denir. Dentafobi sahibi olan insanlar herhangi bir işlem için dişçiye gitmekten korkar ve çekinir. Bu korkuya sahip olan insanlar dişleri çok ağrısa da dişçiye kesinlikle gitmeleri gerekse de gitmemekte ısrar eder.

Çocukların genelinde korku vardır. Bununla birlikte bazı yetişkinlerde de dişçi korkusu bulunur. Bu korkunun sebebi dişçinin yaptığı işlemler ve kullandığı aletler gibi faktörler olabilir. Dişçi korkusunu yenmenin en etkili yolu insanların çocukluktan itibaren dişçiye alıştırılmalarıdır. Çünkü dişlerin bazen diş hekimine kontrol ettirilmesi ve gerekirse tedavi edilmesi lazımdır. Diş ve ağız sağlığı için bu çok gereklidir.

Dişçi Korkusunun Ortaya Çıkmasının Nedenleri Nelerdir?

Dişçi korkusu birçok kişide bulunur. Bu korku çeşitli sebeplerden ortaya çıkmış olabilir. Genellikle çocukluktan gelen bu korku, yetişkinlik zamanında da ortaya çıkabilir. Diş hekimi korkusunun ortaya çıkmasının en önemli nedenlerinden biri tedavi sırasında hekimlerin kullandığı aletlerdir. Görünüm olarak bazı kişileri ve özellikle çocukları korkutabilecek bu aletler, dentafobi oluşmasına sebep olabilir. Hekimin ellerinin ve kullandığı aletlerin, ağızın içine giriyor olması sebebiyle kişide bir çekinme ve korku oluşabilir. Bununla birlikte hekim koltuğunda geriye yatırılma da psikolojik olarak etkili olabilmektedir.

Bazı insanlar ise hijyenik olarak tereddütte olabilir. Bu nedenle de diş hekimine gitmeye çekinebilir. Daha önce diş hekimleri ile yaşanılan deneyimlerden sonra da bu korku oluşabilir. Özellikle iğne korkusu olan kişiler de dişçiye gitmekten korkabilir. Bazı kişiler ise acı çekeceğini düşündüğü için dişçiye gitmekten korkar. Bu korkunun yenilmesi için dişçiye alışmak gerekir.

Dentafobi, Dişçi Korkusu Nasıl Yenilir?

Dişçi korkusunun yenilmesi için özellikle çocukluk döneminde dişçiye alışmak gerekir. Çocuklar diş hekimleri ile tanıştırılarak böyle bir sorun ortaya çıkması önlenir. Diş hekimleri ile konuşma ve rahatlama işlemi ile dişçi korkusu yenilebilir. Genel olarak altı ayda bir diş kontrolü yapılmalıdır. Bu yüzden dişçi korkusunu yenmek önemlidir.
YORUM YAP

Yorumlarınız yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
YORUMLAR

Ceren

Benim de uzun süredir yaşadığım dişçi korkusu vardı. Mecbur olarak bir gün Vefa Diş Kliniğine gitmemle aslında korkulacak bir şeyin olmadığını anladım. Onlar sayesinde dişçi fobimden kurtuldum. Teşekkür ederim.

Burak

Uzun süredir benimde yaşadığım bir korku dişçiye gitmekten diş çektirmekten aşırı korkuyorum.