• 0272 215 88 50

Diş Gıcırdatma – Sıkma Nedenleri ve Tedavisi


Diş sıkma veya diş gıcırdatma neredeyse çok kişinin farkında olmadan yaşadığı programlardan birisidir. Genelde uyku esnasında yapılan bu çene hareketini kişiler yaptığından haberdar değillerdir.

Diş gıcırdatma ve diş sıkma temel sebepleri

Stres: Diş gıcırdatma ve diş sıkmanın temel faktörlerinden gösterilen stres günümüzde yoğun çalışma ve maddiyat kaygısından ötürü neredeyse yaşadığımız çağın temel problemi haline gelmiştir. Diş gıcırdatma ve diş sıkmaya ise yoğun şekilde titiz, hassas veya asabi kişilerin stresi daha yoğun yaşamasının sonucu uykusunda farketmeden verdiği bir tepkidir.

Maloklüzyon: Maloklüzyon dişlerin diziliş şekillerindeki bozukluktan kaynaklanan çenedeki kapanma bozukluğudur. Uzun süre kullanılmış ve eskimiş protezlerden veya dolgulardan kaynaklanan dişlerdeki bu diziliş bozuklukları diş gıcırdatma ve diş sıkmaya sebebiyet verebilmektedir.

Diş Sıkma Diş Gıcırdatma Belirtileri ve Zararları

Diş sıkma ve diş gıcırdatma esnasında dişler sürekli olarak birbirlerine sürtünmesinden ötürü dişlerin çiğneme yüzeylerinde aşınmalar oluşur ve mine kayıpları meydana gelir. Aşınmalar diğer dişlere göre ön dişlerde kendini daha çok belli eder. Aşınmalar diş sıkma ve diş gıcırdatmanın uzun süreli olduğu kişilerde oldukça hızlı bir şekilde ilerler ve dişlerde sıcak soğuğa karşı duyarlılık oluşturur. Aynı zamanda diş etlerinde çekilmeler ve dişlerin sert dokularında küçük çentik şeklindeki kırılmalar oluşması sonucu ilerlediği takdirde diş kırılmasına dahi yol açabilir. Diş sıkma ve diş gıcırdatmanın en kötü yanı kişinin bunu uykusunda fark etmeden yapmasıdır. Bu sebepten hastalar çoğunlukla durumu çok geç fark etmekteler. Diş sağlığı açısından zararlarının yanı sıra sabahları yorgun kalkmaya, baş ağrısına, şakak ve yanaklarda ise kas ağrısına sebep olur. Diş sıkma ve diş gıcırdatma esnasında dişler ısırma pozisyonunda olduğundan o bölgedeki iç yanakta tahrişe sebep olmasının yanı sıra yemek yerken çenede kilitlenme veya çıtırtı seslerine de neden olmasından ötürü tedavi edilmesi gereken ciddi bir problemdir.

Diş Sıkma ve Diş Gıcırdatma Tedavisi

Tedavinin ilk ve en önemli amacı çenedeki eklemleri korumak aşınmasına azaltmak hatta engellemek, baş ağrısı, şakak ve yanaklardaki oluşan kas ağrısının önüne geçmektir. Diş sıkma ve diş gıcırdatmanın temel sebebi psikolojik olduğundan sadece hastaya verdiği zararı en aza indirmeye yönelik tedaviler uygulanır. En bilinen ve genel olarak uygulanan tedavi silikon plaklardır. Silikon plaklar gece yatmadan önce dişlere takıldığında gece diş gıcırdatma ve diş sıkma esnasında dişlerin zarar görmesi ve iç yanağın tahriş olmasının önüne geçilmektedir.
YORUM YAP

Yorumlarınız yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
YORUMLAR

Jale Kuşçu

Merhaba, silikon plak uygulamasını nasıl yaptırabilirim? Maliyeti nedir?