• 0272 215 88 50

Diş Çürüğü Nedir? Dişler Nasıl Çürür?


Diş çürüğü dişin minesinde, kendini gösteren ancak ileriki boyutlarda diş kökünde ve minenin altındaki dokuda meydana gelebilen bir diş hastalığıdır. Diş çürüğüne başlıca neden olan ise karbonhidrattır. Yani şekerli gıdalar olan, çikolata, kek, cola, kahve, nişasta gibi gıdalar temizlenmediği zaman, diş çürümesine yol açar.

Ağız içinde oluşan bakteriler bu tip gıdalardan beslenir. Uzun süre dişlerde bulunan karbonhidrat bakterileri besler ve asit üretir. Bakteri plağı asit üretmeye başladığında ise dişin mineral dokusundan başlayarak diş minesine oradan da diş köküne kadar uzanan bu yolu oyuk haline getirerek çürümeye başlatır.

Kavite, yani diş oyuğu acil olarak diş hekimi tarafından tedavi edilmez ise uzun zaman ertelenir ise maalesef ki diş çürüğü diş kaybına yol açabilmektedir.

Bu durumlarda önceliğinizin mutlaka şekerli gıdaları tüketmenizin ardından dişlerinizi fırçalamak ve gerekli tüm bakımını yapmaktır. İlerleyen diş çürükleri diş özünde iltihaplanma meydana getirir buna da apse denir.

Diş Çürüklerini Önemseyin

Suda bulunan eksik- düşük florür de diş çürümelerine büyük oranda etki eder. Dişlerinizin ağrımaması herhangi bir diş probleminizin olmadığı anlamına gelmez. Diş ağrısı eğer çürükten meydana geliyorsa mutlaka oldukça uzun zamandır bu diş üzerine asit üretildiğini anlayabilirsiniz. Bunun için ise hiçbir şekilde bu ağrıyı ihmal etmeden hekime başvurmalı ve dişinizi kurtarmalısınız.

Aksi taktir de diş çekimine neden olabilecek sonuçlar doğabilir. Yılda en az 2 kez mutlaka genel muayene olarak diş ve ağız kontrollerinizi yaptırmalısınız. Olası durumlarda erken tanı ve tedavi yöntemi sayesinde dişlerinizi kaybetmemiş olursunuz.

Unutmayın ki hiçbir şey orijinal dişlerinizin yerini tutmaz. Onları kaybetmemek adına erken yaşta bu tip tedavilere daha sık önem veriniz ki ileri yaşlarda meydana gelebilecek travmalarda önleminiz oluşsun.

Kimi zaman bir dişte meydana gelen çürüme zamanla diğer dişlere de sıçrayabilmektedir. Bitişik dizilime sahip iki dişten birisi çürümenin son evresinde ise mutlaka diğer dişe de zarar verebilmektedir.

Bu tip çürüme vakalarını önlemek adına bilinçli olmalı ve diş bakımınızı gerektiği gibi uygulamalısınız.
YORUM YAP

Yorumlarınız yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
YORUMLAR

Gamze Güray

Merhaba, bende de diş çürükleri mevcut tek çözüm yolu çekilmesi mi?

Gamze Aktuğ

Diş çürüğü tedavisinde ağrı, acı hissediliyor mu?

Esra Kayacı

Diş çürükleri dişine önem veren herkesin korkulu rüyası. İçeriğiniz oldukça faydalı.

Gamze Soycu

Merhaba, diş çürüğünün çekme haricinde tedavisi var mı acaba?

Hacer Kapancı

Merhaba , diş çürükleri dolgu ile onarılabilir mi?

Burak

Kısa süre önce, dayanılmaz diş ağrılarım sebebiyle kendilerini ziyaret etme gereksimi duydum. Oturduğum şehirdeki dişçileri araştırırken bulmuştum bu kliniği saten. Randevu alarak gittiğimde son derece güleryüzlü yaklaştılar o zaman kendimi emin ellerde olduğumu hissettim. Herşey için teşekkür ederim Vefa Diş Kliniği.

Ceren

Vefa diş kliniği ile çok eskiden beri çalışıyorum. Bütün dişimle ilgili problemler için gideceğim tek yer Vefa Diş Kliniğidir.

Hasan

Merhaba, uzun süredir Vefa Diş Kliniğinden hizmet alıyorum. O kadar memnunum ki bugüne kadar olan dişçi fobimi ve bütün korkularımı yenmemi sağladılar. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.