• 0272 215 88 50

Diş Beyazlatma (Bleaching)

Diş beyazlatma, dentin tabakasında oluşan ve minede meydana gelen renklerin giderilmesi işlemidir. Zamanla dişler renk değiştirir, sigara kullanımı da bu değişimin en büyük etken maddesinden biridir. Dişler sararır ve hatta koyu bir renk alabilir. Bu kahve rengini anımsatan diş tabakası artık kolay kolay beyazlamaz.

Bilinen 2 diş beyazlatma yöntemi bulunmaktadır. 1. Klinik olarak diş hekimlerinin diş beyazlatma yöntemidir. Diğeri ise kişilerin evlerinde kendilerince diş beyazlatma yöntemleridir. Elbette buda doktor kontrolü ve desteği ile sağlanabilir. Bu yöntemlerden en sağlıklı ve kalıcısı şüphesiz ki diş hekimlerinin uyguladığıdır. Teknik olarak uygulanan bu yöntem ile dişlere zarar vermeden doğal bir görünüm / renk elde edilir.

Home Bleaching

·         Diş hekimi ağız içinden ölçü alır ve ağız içine takılacak lastik ince kalıplar hazırlatır.

·         Renk beyazlatılması istenilen diş üzerine hasta 6 ile 8 saat evde kendisi bu kalıbı ve gerekli ilacı sürerek dişine yerleştirir. Genellikle hastanın gece uyku saatinde bu kalıbı takması önerilir.

·         Bu sayede renk değiştirme işlemi yapılır, tüm dişler içinde tüm bir kalıp hazırlanır.

·         Bu işlem ortalama 1 -2 hafta sürdürülür ve diş beyazlatma uygulaması sonlandırılır.

Office Bleaching

·         Uzman hekim tarafından diş beyazlatma için kullanılan etkin bir ilaç hastanın dişlerine uygulanır.

·         Uygulanan ilaç üzerine beyaz ışık entegre edilir

·         İşlem tamamlandığında teknik olarak diş beyazlatma işlemi sonlandırılmış ve etkin sonuç vermiş olur.

Her iki uygulamada etkin sonuç vermektedir. Buna bağlı olarak dişlerin yapısı, renk değeri, değişmesi beklenilen renk sonucu ve ne kadar çabuk sonlanması gerektiğine uzman hekimler karar vermektedir.

Dişlerin yapısı verilecek beyazlık değerini belirlemektedir. Kesin bir sonuç vermek oldukça zordur. Bunu uygulama sonucunda gözlemlemek gerekir. Sarı renge dönüşmüş dişlerin 6 – 8 ton açılabildiği, daha koyu kahverengi ve griye dönmüş dişlerin ise daha zor beyazlatıldığı gözlemlenmiştir. İlk beyazlatma işleminin ardından doktorunuz sizlere daha kaç ton beyazlatılabileceği hakkında detaylı bilgiyi verecektir.