• 0272 215 88 50

Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Pedodonti (çocuk diş hekimliği), 0 – 13 yaş arası çocukların süt dişlerinin korunmasını ve tedavi edilmesini kapsayan bir diş hekimliği dalıdır. Çürük, kırık, tramvaya bağlı anomaliler, veya kalıtımsal faktörler nedeni ile zarar görmüş dişlerin tanı ve tedavisi uygulanmaktadır.

Pedodonti, bebeklikten itibaren çocuklarda meydana gelen ağız ve diş sağlığı, yüz, çene ve bölgesinde ki olumsuz etkileri tedavi etmeyi amaçlayan bir bilim dalıdır. Ayrıca sadece tanı ve tedavi değil, koruyucu önlemleri almakta pedodonti hekimliğinin görevlerindendir.

Bebekler doğduktan sonra ki 6. Ayın ardından diş çıkartmaya başlar. İlk muayenesini bebeğiniz 1 yaşında iken gerçekleştirebilirsiniz. Büyümeye bağlı, yeme içme alışkanlıkları gözlem ve takibi adına en az 4 ayda bir bebeğinizi bir pedodonti uzmanına götürmeniz tavsiye edilir. Gelişme çağına gelen çocuklarda şekerli gıdalar tüketilmesi, çikolata ve benzeri ürünlerin dişlerde ve minelerinde asit salgılaması sonucu diş minelerinde aşınmalar meydana gelebilir.

En az çocuğunuz 5 yaşına gelene kadar ağız bakımında ona destek olmalısınız. 2 yaşından itibaren yumuşak bir diş fırçasını ıslatarak dişlerini ve diş aralarını temizlemelisiniz. 2 yaşını tamamlayan çocuğunuza az miktarda diş macunu ile diş fırçalamayı öğretebilirsiniz.

Süt dişlerini korumak amacı ile pedodonti uzmanlarına uğramalı ve süt dişlerin daha geç dökülmelerini sağlamalısınız.

İleriki yaşlarda sonuçlarını gözlemleyeceğiniz erken süt diş kayıpları, kalıcılığını korur ise, yer tutucu görevini üstlenmektedir. Yani süt dişlerin ne kadar uzun süre kalır ise ardından çıkacak dişler o kadar düzgün çıkabilmekte.

Yer darlığından meydana gelen çarpık diş yapısı, üst üste binmesi ve benzeri travmaların önüne geçebilmek adına süt dişlerin daha uzun süre damakta kalmasını sağlamalısınız.

Pedodonti çocuk polikliniğinde sadece diş sorunları değil, süt dişlerin de nasıl korunması gerektiği hakkında uzmanlardan destek alabilirsiniz. Erken dönemde yapılan bu yer tutucu uygulama ile ileri ki yaşlarda meydana gelecek hasarları en aza indirgeyebilir ve ortodonti ihtiyacını en aza indirebilirsiniz.