• 0272 215 88 50

Çene Eklemi Rahatsızlıkları ve Tedavisi


Çene eklemi, yüz kemikleri arasında tek hareket edebilen alt çene kemiğinin baş gösterdiği rahatsızlıklardan birisidir. Alt çene ve üst çene arasında bulunan bağ da kişinin alt çenesinde meydana gelen bozukluklar çene eklemi hastalığını teşkil etmektedir.

Kaslar, lifler, kıkırdak disk gibi pek çok etken alt ve üst çene kemiğinin uyumlu çalışması için vardırlar. Ancak uyumlu çalışmayan bu eklemler ilk belirtilerini, yüz bölgesine yayılabilen ağrılarla gösterir. Peşi sıra göz çevresi, yanak kasları, kulak bölgesi, şakaklar ve çene altına git gide yayılan ağrılar doğrudan çene eklemi rahatsızlığını işaret etmektedir.

Çene eklemi rahatsızlığı sıklıkla kronik olması ile meydana gelebilirken, aynı zamanda çenenin darbe alması, trafik kazası, diş çekimi, genel anestezi ve yoğun stres faktörleri ile de gelişebilmektedir.

Çene Eklemi Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kişinin şikâyetleri üzerine diş hekimleri durumu inceler ve ekip çalışması halinde tedavi sürecine başlarlar. Ekip içerisinde çene cerrahı, ortodontist, KBB uzmanı, prostodontist, fizik tedavi uzmanı ve psikolog yer almaktadır.

Koordinasyon içerisinde tedaviye başlanması gerekli olan çene eklemi rahatsızlığı, cerrahi müdahaleye gerek duyulmaz ise ilaç tedavisi, fizik tedavi, eklem plağı ve stres tedavisi yöntemlerine de başvurulabilmektedir.

Çene Eklemi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayrıca ortodontik tedavi ve protetik tedaviler ile de kalıcılık sağlanabilmektedir. Tüm bunlar dâhilinde gerekli ise cerrahi müdahale de yapılarak kişinin çene eklemi rahatsızlığı tedavisi sürdürülebilir.

Belirtileri geceleri uyku halinde dahi dişlerin gıcırdaması, tıkırtı seslerinin gelmesi ve çenenin zaman zaman kitlenmesi ile kendini gösterebilir. Bunlarla birlikte yemek yerken ses oluşması, ağız açılmasında engel, ağrı ve çene kitlenme takılma gibi problemler ile de çene eklemi hastalığı baş gösterebilir.

Özellikle esnerken çene den gelen sesler, ağızı yeteri düzeyde açamama kişilerin eklem hastalığında ilk belirtileri olabilir. Bunun için erken tanı ve tedavi ileri boyutlara ulaşmadan gerçekleştirilmelidir.

Aksi takdir de ileri boyutlara erişen bu rahatsızlık çene bölgesinde bulunan doku ve yapılara kalıcı deformasyon sağlayabilir. Daha da ileri evresinde eklem başı olması gereken yerden daha öne gelerek, ağız açıp kapama sırasında çene yerinden çıkabilir. Şikayeti bulunan kişilerin acil olarak bir diş polikliniğine ile irtibata geçmesi tavsiye edilir.
YORUM YAP

Yorumlarınız yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
YORUMLAR

Fatma Gamze

Merhaba, ağzımı kapatıp açarken çenemde ağrı hissediyorum bu çene eklemi kaynaklı bir rahatsızlık mıdır?