• 0272 215 88 50

ÇENE EKLEMİ HASTALIKLARI


Çene eklemi hastalıkları, çene kemiği, üst ve alt çenenin birleşim yerinde bulunan çene eklemi ve de çene kaslarını ilgilendiren hastalıklardır. Bu hastalık ve rahatsızlıklar, diş hekimlerinin uzmanlık alanına girmektedir.

Çene eklemi, çene kemiği ve çene kasları, insanların yaşamsal faaliyetlerini yerine getirmede büyük bir öneme sahiptir çünkü ısırma, çiğneme, yutma ve konuşma fonksiyonları, bu kompleks yapı sayesinde geçekleştirilebilmektedir. Bahsi edilen bu kompleks yapı üzerinde gelişen her türlü rahatsızlık ve hastalık, diş hekimlerinden oluşan çene cerrahisi alanı uygulamaları ile tedavi edilmektedir.

Ağız ve diş sağlığı, sağlıklı bir çene yapısı ile mümkündür. Çene yapısında gelişen herhangi bir bozukluk, insanların yaşam kalitelerini direkt olarak etkiler; konuşmada bozukluğa, yemek yeme faaliyetinde bozulmaya ve yüzde asimetriye neden olur. Bu nedenle, rahatsızlıkların tedavisi büyük önem taşır ve bu tedavi, çene cerrahisi hekimlerince gerçekleştirilir. Çene eklemi hastalıkları tedavisinde klinik ve radyolojik görüntüleme neticesinde tedavi şekli belirlenir.

Çene Eklemi Hastalıklarının Nedenleri

Çene eklemi hastalıkları, birbirinden farklı nedenler sonucu meydana gelmektedir. Genel olarak, sağlıklı bir çene yapısının bozulmaya uğrama sebepleri şunlardır:

●      Diş gıcırdatma

●      Diş sıkma

●      Travma ve yaralanmalar

●      Duruş bozuklukları

●      Tırnak yeme alışkanlığı

●      Çene kaslarının yıpranması

●      Diş yapısı bozuklukları

●      Çeşitli diş tedavileri

●      Psikolojik rahatsızlıklar

Tüm bu nedenler, çene yapısının bozularak çene hastalıklarına yol açabilmektedir.

Çene eklemi hastalıkları, ağrı ve acı hissi vermesi dışında çeşitli belirtiler vermektedir, bunlar:

●      Kulak çınlaması

●      Horlama

●      Yemek yerken zorlanma

●      Isırma, çiğneme ve yutmada problem yaşanması

●      Çene çıkması

●      Sürekli olarak çenede hissedilen yorgunluk

●      Baş ve boyun ağrısı

Çene Eklemi Hastalıkları Tedavisi

Çene eklemi hastalıklarıtedavisi için öncelikle hastaya klinik muayene yapılır ve ardından eğer gerekli görülür ise radyolojik görüntüleme yöntemindem yararlanılarak teşhis konulur. Teşhisin konulmasının ardından tedavi süreci başlar.

Çene cerrahisi alanında uzman olan diş hekimi hastanın öyküsünü de dinleyerek tedavi sürecini planlar çünkü bazı durumlarda, çene eklemi bozuklukları genetik faktörlerden dolayı kaynaklanmaktadır.

Diş hekimi, çene eklemi hastalıkları tedavisinde çene fonksiyonlarının normal olarak çalışması için en doğru tedavi yöntemini belirler.
YORUM YAP

Yorumlarınız yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
YORUMLAR