• 0272 215 88 50

Genel tıbbın tüm dallarında olduğu gibi cerrahi çok özel bir disiplin ve koordinasyon gerektiren bir çalışma alanıdır. Diş hekimliğinde cerrahi çene kemikleri sert ve yumuşak dokularda; damak, dudak, diş kökleri bölgesindeki çene kemiklerinde yapılan cerrahi çalışmalar olup damarlar ve sinirler ile iç içe olması açısından uzman hekimler ve yüksek disiplin içerisinde uygulanması gerekmektedir.

Afyon Çene Cerrahisi Uygulamaları

* Çene kemiğine yapışık dişler ve diş köklerinin çıkarılması,

* Gömülü 20 yaş dişi çekimleri,

* Diş köklerini ilgilendiren ya da yumuşak doku kaynaklı diş eti ve kemik apseleri, kist ve tümörlerin çıkartılması,

* Çene kırıklarının tespiti ve tedavileri,

* Çene kemiklerine yerleştirilen implantların yerleştirilmesi,

* Yüz felci, çene eklemi ve kas ağrıları, nevralji tedavilerinin uygulanması,

* Başarılı olunamayan kanal tedavilerinde dişin kurtarılmasını amaçlayan diş kök ucu ameliyatlarının uygulanması,

* İleri yaşlarda ortodontik tedaviyi tamamlamak amaçlı gereken çene yüz estetiğinin planlanması ve operasyonlarının ortodonti ile birlikte uygulanması.

Gömülü 20 yaş dişlerinin problem olmasının nedeni genetik olarak bu dişe ihtiyaç kalmaması ve gittikçe çenelerimizin küçülmesidir. Çenelerimiz küçülmeye başladıkça 20 yaş dişleri kendine yer bulmak için zorlanmakta ve dolayısıyla diğer dişler gibi çıkamamaktadır. Kendisine yer bulamayan 20 yaş dişleri öndeki dişi ittirerek baskı yapmakta ve bu da çapraşıklığa neden olmaktadır. Ayrıca çok geride olmaları ve etraflarındaki diş etinin normal anatomik yapıda olmaması nedeniyle kolayca iltihaplana bilmektedirler.

Tam gömülü 20 yaş dişleri, genellikle sorun yaratmazlar. Fakat röntgen ile takip edilmeleri gerekir. Tam gömülü olmalarına rağmen öndeki dişin köklerine baskı yapabilir, zarar verebilir ve çevrelerinde bir takım kist benzeri oluşumlara neden olabilirler. Bu durumda mutlaka cerrahi olarak çıkarılmaları gerekir.

Kısmen çıkmış 20 yaş dişleri, en çok sorun çıkaranlardır. Tam çıkamadıkları için üzerlerindeki diş eti parçası, zamanla arasına yemek artıklarının kaçması ve bakteri üremesi nedeniyle iltihaplanır. Dişin etrafındaki diş etinin iltihaplanması sonucunda; ağrı, şişlik, apse oluşur. Çürük için uygun ortam oluştururlar. Bu durumda mutlaka cerrahi olarak çıkarılmaları gerekir.

Tamamen çıkmış 20 yaş dişleri; genellikle sorun çıkarmazlar fakat çok geride oldukları için fırçalanmaları zordur. Bu nedenle ağız bakımı çok iyi olmayan hastalarda koruyucu bir önlem olarak çekilmeleri tavsiye edilir.